РАЗДЕЛЯНЕ НА ПОЗЕМЛЕН ИМОТ, СГРАДА ИЛИ САМОСТОЯТЕЛЕН ОБЕКТ В СГРАДА. ДЕЛБА.

По силата на много и различни по характер факти, между две или повече лица може да възникне съсобственост върху един и същ поземлен имот, сграда или самостоятелен обект в сграда. Прекратяването на тази съсобственост се осъществява обикновено чрез делба. Делбата има за цел да прекрати възникналата съсобственост и на нейно място да създаде отделни права върху реално определени, отделни недвижими имоти. Общият недвижим имот се разпределя реално между съделителите, съобразно техните права в съсобствеността.
Делбите на съсобственост най-общо биват два вида: доброволна и съдебна делба.
При разделянето на поземлени имоти е необходимо да се спазват изискванията за минимални размери, описани в чл.19 на Закона за устройство на територията за урбанизирани територии, чл.72 от Закона за наследството за земеделски територии и в Параграф 3, ал.1 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за възстановяването на собствеността върху горите и земите от горския фонд за горски територии.
Поземлен имот, сграда или самостоятелен обект в сграда могат да бъдат разделени без да има наличие на съсобственост върху тях. В този случай изготвяме проект за разделяне, с желаните от собственика нови поземлени имоти,сгради или самостоятелни обекти в сграда. Изготвеният проект се подава за тест в съответната Служба по геодезия, картография и кадастър. След получаване на протокол от тест позволяващ предложеното разделяне се подава искане от заинтересуваното лице. Разделянето влиза в сила след заповед на началника на Службата по геодезия, картография и кадастър.
Без извършване на съдебна или доброволна делба, по описаният начин се осъществява разделяне на съсобстен имот, сграда или самостоятелен обект в сграда без да се ликвидира съсобствеността.
За разделяне на сграда или самостоятелен обект в сграда е необходимо да се представи и удостоверителен документ от общинската администрация за допустимост на разделянето.
При разделяне на урегулиран поземлен имот се изработва подробен устройствен план (ПУП) за исканата промяна. Въз основа на одобрения ПУП се извършва промяна на кадастралната карта и кадастралните регистри.